Tik bieži tiek izmantots vārds loterija, to var dzirdēt katrā ikdienas solī- veikalos, kioskos, uz ielas, pat mājās sākam tās pieminēt. Loterijas daudzās vietās tiek aprakstītas dažādi, viena no populārākajām definīcijām ir balvu izloze ar biļetēm. Tomēr, var uzskatīt, ka loterija ir arī izloze, kur uzvarētāju noteikšana nav iepriekš paredzama. Abi apraksti atbilst iedomāt par to, kas patiesībā ir loterija. Fakts, ka ir jāiegādājas biļete nozīmē to, ka neviens īsti nevar piedalīties loterijā to nezinot, kas nozīmē, ka piedalīšanās maksas vai bezmaksas loterijās vienmēr ir apzināta. Loterijas noteikti ikvienam saistās ar krāšņiem laimestiem; laimesti loterijā var būt ļoti dažādi sākot no sadzīves tehnikas un automašīnām līdz pat lielām naudas balvām un mājokļiem.

Loterijām ir sena un interesanta vēsture. Tiek uzskatīts, ka pirmā loterija pasaulē notika vairāk nekā 150 gadu pirms Kristus dzimšanas Ķīnā, kur tika pārdotas biļetes, un vēlāk veikta izloze. Šī biļešu pārdošana palīdzēja finansēt vairākus projektus, dažviet pat minēts, ka izlozes tika izmantotas, lai rastu finansējumu Lielā Ķīnas mūra būvniecībai. Vēlākā laika posmā ar loteriju palīdzību noteica cīnītājus- ķiverē tika salikti daudzi vārdi, un tad ar izlozes palīdzību tika noteikts, kurš stāsies pretī kādam konkrētam pretiniekam cīņā. Jau tuvāk mūsdienām, Romas impērijas laikā, greznu vakariņu laikā viesim tika izdalītas biļetes, un beigās tika izlozētas greznas balvas, šī atrakcija bija bezmaksas vakariņu viesiem.

Līdzīgi kā Ķīnā Eiropā piecpadsmitajā gadsimtā loterijas tika rīkotas, lai savāktu naudu priekš pilsētas nocietinājumu būvēšanas. Tie pilsētas iedzīvotāji, kuri bija ieinteresēti izlozē, nopirka biļetes, un iekasētā nauda tika izmantota būvniecības finansēšanā. Loteriju izmantošana finansējuma vākšanai kļuva diezgan populāra, tāpēc jau septiņpadsmitajā gadsimtā Nīderlandē izlozes tika izmantotas, lai savāktu naudas līdzekļus nabadzīgākajiem un lai spētu samaksāt par citām publiskām vajadzībām. Šāds naudas vākšanas veids kļuva tik ienesīgs un veiksmīgs, ka Itālijā piecpadsmitajā gadsimtā šādā veidā izdevās pat finansēt karu. Tomēr vistuvākā spēlē, ko varētu nosaukt par loteriju, tika organizēta Dženovā, Itālijā. Vietējie lika likmes uz to, kāds būs vietējā parlamenta sastāvs; katrus sešus mēnešus pēc nejaušības principa tika izlozēti jauni kandidāti, līdz ar to katrus 6 mēnešus tika rīkota šī izspēle. Likmju licējiem ļoti iepatikās aktivitāte, bet lai to spēlētu biežāk, viņiem nācās aizstāt kandidātu vārdus ar cipariem. Izloze ar cipariem tika saukta par Lotto, no kurienes visdrīzāk ir arī cēlies vārds loterija.

Lai cik sena ir loteriju vēsture pasaulē un it īpaši Eiropā, loterijas Latvijā pa īstam parādījās tikai divdesmitajā gadsimtā. Bet par loteriju dzimšanas dienu Latvijā kā valstī varam runāt sākot ar 1993.gada 10. janvāri, kad 1972.gadā dibinātais Padomju Savienības uzņēmums tika pārsaukts par Latvijas Loto. Šobrīd Latvijas Loto ir valsts uzņēmums un organizē gandrīz 20 dažādas izlozes un loterijas. Latvijas loterijas var iedalīt 3 grupās: Latvijas Loto, nelielāki loteriju organizētāji un šķietami bezmaksas loterijas. Latvijas Loto atbild par tādām biļešu izlozēm kā SuperBingo, Eurojackpot, LatLoto 3 no 35, Loto 5, Džokers, Džokers 7, Keno un Vikinglotto. Mazāki loteriju organizatori pārsvarā piedāvā loterijas online, lai būtu precīzāki visbiežāk tās ir tieši naudas loterijas internetā. Un bezmaksas variants ietver visas pārējās loterijas internetā, piemēram čeku un preču reģistrēšanu, vai arī cita veida pieteikšanos sociālajos tīklos.

Šāds iedalījums vairāk sadala loterijas kategorijās, kā Latvijā ir iespējams piedalīties loterijās, bet patiesībā loterijas var sadalīt arī vadoties pēc spēles principiem:

 • Iepriekš sagatavotas loterijas. Kā labs piemērs darbojas nokasāmās kartītes, jo laimīgās un nelaimīgās kartītes jau ir iepriekš sagatavotas, bet spēlētājs iznākumu nezina pirms nav pilnībā nokasījis aizklāto laukumu. Par labu piemēru kalpo arī Coca-Cola izstrādātā loterija pirms vairākiem gadiem, kad tika ražotas pudeles ar laimīgiem un nelaimīgiem korķīšiem. Līdz pudele netika nopirkta nebija iespējams zināt, vai tai ir laimīgais korķītis, vai nē. Tas, ka pēc kāda laika cilvēki atklāja, kā tomēr ir iespējams uzzināt, vai pudele atnesīs veiksme, nemaina faktu, ka pati loterijas iznākums organizatoriem bija jau iepriekš zināms.
 • Iepriekš nesagatavotas loterijas. Pērkot biļeti spēlētājs redz biļetes un izlozes numuru, bet pati izloze notiek pēc tam- kad biļetes ir izpirktas, vai arī kādā noteiktā laikā. Pēc šāda principa darbojas liela daļa loteriju, it īpaši dažādu uzņēmumu mārketinga nolūkos rīkotās loterijas.
 • Skaitļu loterijas. Laikam vispopulārākais loteriju veids. Princips ir gluži vienkāršs, spēlētājam pašam ir jāizvēlas skaitļi un pēc tam, cerams, šie skaitļi tiks izlozēti brīdī, kad loterijas organizatori rīkos skaitļu izspēli. Pazīstamākie piemēri ir loto un bingo. Jāmin, ka šis loteriju veids ir vienīgais, kurā ir iespējams piekopt jebkāda veida stratēģijas.

Iepriekš sagatavotās un nesagatavotās loterijās nav citas iespējamās stratēģijas kā vien cerība. Bet ja dzirdam par loteriju stratēģijām, tad runa ir tikai un vienīgi par skaitļu loterijām. Diemžēl vienīgā stratēģija, kas ir kaut nedaudz pārbaudīta praksē ir- jo biežāk skaitļi tiek izlozēti, jo lielāka iespējamība, ka tas notiks atkārtoti. Par nelaimi visiem uzvarēt gribētājiem, šī stratēģija vēl aizvien nav labāka par nejaušu skaitļu izvēli. Loterija ir nejauša skaitļu izvēle un varbūtība, ka konkrētais skaitlis tiks izlozēts ir tieši tāda pati kā jebkuram citam skaitlim, ja vien iepriekš nav pierādījies, ka kāds no skaitļiem tiek izlozēts krietni biežāk nekā visi pārējie.

Domājot par varbūtībām un iespējām, vienmēr nākas apstāties pie domas, cik vispār reāli ir uzvarēt loterijā. Varbūt tas ir tikai apmāns, lai organizācijas pārdotu loterijas biļetes. Daudz nākas dzirdēt par lieliem laimestiem ārzemēs, bet diemžēl Latvijā nenākas dzirdēt par balvām miljoniem eiro vērtībā. Kā arī sen jau ir pamanīts, ka dzirdam tikai pozitīvās ziņas par loterijām un iespaidīgiem laimestiem, nekad nav nācies dzirdēt neko negatīvu; tas liek apšaubīt, vai tas viss nav tikai mārketinga triks, lai palielinātu peļņu tiem uzņēmumiem, kuri rīko šīs izlozes. Lai cik daudz netiktu runāts par statistiskām iespējām un visu pārējo, kas ietekmē loteriju iznākumus, cilvēki tāpat izvēlas piedalīties loterijās. Ja tomēr jālauž galva par unikālu iespēju uzvarēt loterijā, tad var atcerēties vienkāršu principu, jo lielāka ir galvenā balva, jo mazāka ir iespēja, ka kāds viņu iegūs. Uz pāris eiro lieliem laimestiem varbūtība bieži vien var būt viens pret pāris simtiem, bet tad, kad runa ir par tūkstošiem un miljoniem, varbūtība ir mērāma miljonos vai pat miljardos. Latvijas Loto mājaslapā zem katras individuālās spēles noteikumiem ir pieejamas tabulas ar varbūtībām laimēt konkrētajā loterijā.

Iespēja ir ļoti neliela, tomēr nevar teikt, ka pilnīgi neeksistējoša. It īpaši, ja runa ir par tiešām iespaidīgiem laimestiem, tad ir gadījies saskarties ar to, ka cilvēki šo naudu iztērē pilnīgi nelietderīgi un šis lielais laimests pilnībā maina viņu dzīves, diemžēl ne vienmēr uz labo pusi. Tāpēc ir vērts sevi sagatavot, ja tomēr gadās laimēt lielo laimestu.

Ko darīt, ja pēkšņi kļūsti bagāts:

 • Nepieņem, ka citi parūpēsies par tevi vai tavu naudu. Tagad tā ir tava, un tev ir jāpieņem lēmumi kā to tērēt, taupīt un glabāt
 • Nē. Izrunāt šos vārdus varbūt ir smagi, it īpaši, ja kāds lūdz palīdzību, bet daudzi lūgs un prasīs, tomēr ir jāsaprot, ka nauda nav okeāns, un tā var arī tikpat ātri beigties. Tāpēc ļoti svarīgi ir iemācīties ļoti skaidri izrunāt vārdu nē, un to darīt bieži
 • Pārstāj klausīties ģimenes un draugu padomos, nevis tāpēc, ka viņi vēl ļaunu, bet tāpēc, ka nevienam no viņiem nav pieredze līdzīgās situācijās. Gudrākais lēmums ir doties pie profesionāļiem, kuri jau iepriekš ir saskārušies ar šādām situācijām. Ģimene un draugi noteikti nav eksperti visās jomās- finansiālajā, nodokļu un juridiskajā, nerunājot nemaz par psiholoģisko spiedienu, ar kuru būs jācīnās. Ja tomēr tev ir draugi, kuri ir profesionāļi visās iepriekš minētajās jomās, tad tev ir manāmi paveicies, bet, ja ne, tad ir vērts ieklausīties profesionāļu padomos
 • Apdomā iespēju ieguldīt iegūto naudas summu, vai arī neizņemt visu guvumu uzreiz, bet pa daļām
 • Nenoslēdzies no visiem cilvēkiem, lai cik liels pārbaudījums psiholoģiski tas būtu. Ir noteikti jāatrod vismaz viens ļoti tuvs draugs, kuram var uzticēt pilnīgi visu, kas notiek apkārt
 • Nesasteidz savus lēmumus. Ievelc dziļu elpu, apsēdies, uz mirkli aizmirsti par visu notiekošo un tikai tad var turpini lēmumu pieņemšanu. It īpaši nevajadzētu pieņemt svarīgus lēmumus tuvākajās dienās pēc laimesta saņemšanas, kā piemēram pasūtīt biļetes uz Austrāliju
 • Nesapņo par to, kā tērēsi naudu, jo tev tās naudas nebūs. Nevajag aizmirst par nodokļiem un visām pārējām lietām, kas patiesībā samazinās laimesta patieso apmēru
 • Iedomājies, ka nauda ir smagi nopelnīta, nevis vienkārši no gaisa nokritusi. Tad arī tā tiks saprātīgāk tērēta
 • Apmaksā savus iepriekšējos parādus, ja tādi eksistē. Ja tev ir nauda, tad nav vērts būt parādniekam kādam

Ja mūsdienās nebūtu interneta, tad nemaz nebūtu iespējams uzzināt par visām interesantajā, lietām, ko cilvēki dara ar saviem laimestiem, vai ko labāk nedarīt. Internets ir mainījis mūsu ikdienu, tāpēc loterijas nav izņēmums, un internets ir manāmi mainījis arī šo nozari. Latvijas Loto bija pionieri interneta loteriju organizēšanā, kas notika jau 1996. gadā. Latvijas Loto ir monopols loteriju organizēšanā kā valsts uzņēmumam, bet pateicoties internetam no ārzemēm ir ienākušas arī daudzas citas loterijas, kuras iespējams spēlēt. Kā arī savu daļu tirgus ir iekarojušas bezmaksas naudas loterijas, vai citas līdzīgas loterijas par brīvu. Šajā kontekstā noteikti nevar runāt par milzīgiem naudas laimestiem, bet gan vairāk par simboliskām balvām un naudas summām. Jāsaprot, ka loterijas internetā bezmaksas tiek izmantotas ar noteiktu mērķi, piemēram, palielināt uzņēmuma vai kāda konkrēta produkta atpazīstamību, vai arī nodrošināt savu klientu bāzi turpmākajām loterijām.

Neatkarīgi no tā, vai loterija ir rīkota, kā bezmaksas vai maksas, visas loterijas ir pakļautas vienotiem noteikumiem. Latvijā loteriju norisi uzrauga Latvijas Republikas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija. Organizācijas galvenie uzdevumi un mērķi ir :

 • Fizisko azartspēļu drošības nodrošināšana (piemēram, spēļu automātiem ir jābūt droši pieslēgtiem pie elektrības)
 • Pārbaudīt, lai visas organizētās loterijas un azartspēles pakļaujas likumā noteiktajai kārtībai, piemēram, finanšu līdzekļiem, kas izmantoti loterijas organizēšanā, ir jābūt nosakāmai izcelsmei.
 • Loteriju un azartspēļu uzraudzība
 • Aizsargāt patērētāju intereses.

Inspekcijas mājaslapā arī var lasīt, ka vienīgā autorizētā organizācija, kas drīkst rīkot izlozes valsts mērogā ir Latvijas Loto, bet pārējās loterijas iedalās preču un pakalpojumu loterijās. Šajās loterijās dalībnieku piedalās iegādājoties kādu preci vai pakalpojumu, bet netiek piemērota nekā cita dalības maksa. Ja loterija ir pilnīga bezmaksas (nerada dalībniekam pilnīgi nekādas izmaksas, tajā skaitā preču vai pakalpojumu iegādi) tad šādu loteriju organizēšana nav jāskaņo ar Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekciju. Visas pārējās izlozes, loterijas vai azartspēles, kas iekļauj jebkāda veida dalībnieka līdzekļu iesaistīšanu ir jāsaskaņo. Kā arī jebkurš loterijas organizators maksā 25 procentus no balvu fonda kā valsts nodevu. Aptuveni viena gada laikā ir iesniegtas vairāk nekā 700 loteriju atļaujas. Šis skaists neietver Latvijas Loto rīkotās izlozes, respektīvi, ikviens Latvijas iedzīvotājs gada laikā var piedalīties ap tūkstotī dažādu loteriju, ja ieskaita arī visas valsts uzņēmuma rīkotās izlozes. Daudzas no šīm spēlēm izmanto saukļus “Piedalies loterijā par velti” vai līdzīgas frāzes, kas nav tiesa. Kā jau minēju iepriekš visām loterijām, kurās dalībniekam jebkādā veidā ir “jānopērk biļete”, kaut vai pārtikas produkts vai kāds pakalpojums, ir nepieciešama licence, līdz ar to var uzskatīt, ka neviena no šīm nav bezmaksas loterija vārda tiešā nozīmē. Bet tas nenozīmē, ka tā nav lieliska iespēja izmēģināt savu laimi kādā no šīm spēlēm, piemēram, ja tāpat biji plānojies iegādāties produktu, tad iespējams vari veltīt pāris minūtes sava laika, lai reģistrētos un pārbaudītu, cik veiksmīgs esi. Šādā veidā tev nebūs nekādu papildus izmaksu, kā arī nebūs jādodas uz kiosku, lai iegādātos loterijas biļeti. Bet vienmēr ir jāatceras būt piesardzīgiem un neiekrist azartā, pērkot 3 reizes vairāk produktu nekā vēlējies, lai būtu iespēja piedalīties vairākās izlozēs.

Latvijā ir šī speciāli izveidotā komisija, kura uzrauga visas notiekošās loterijas valsts robežās, bet šī iestāde nekādā gadījumā nav atbildīga, ja Latvijas pilsonis ir laimējis citas valsts rīkotā loterijā. Ikviens cilvēks var piedalīties tajās loterijās, kurās vēlas, arī ārzemēs. Jāatceras, ka ja izdodas laimēt ārzemēs, tad spēlētājam ir ikvienam spēlētājam ir identiskas tiesības pieteikties uz laimestu. Šobrīd piedalīties dažādās loterijās dažādās valstīs kļūst arvien vieglāk, jo lielāko daļu biļešu var iegādāties internetā. Lai cik vienkārši tas nebūtu, ir tomēr jābūt nedaudz piesardzīgiem, piemēram, jānoskaidro, kuras valsts nodokļu likumdošana darbosies šajā gadījumā. Vēl jo vairāk jāsaprot vai organizatori nepieprasa laimētāja fizisku ierašanos, lai saņemtu laimestu; ja tā tomēr ir, tad iespējams, ka laimesta summa nebūs tik liela, lai segtu ceļa un uzturēšanās izdevumus. Pirms piedalies jebkāda veida loterijā ir vērts pirms tam rast atbildes uz visiem šiem jautājumiem, un to var izdarīt izlasot loterijas noteikumus, kuriem ir jābūt pieejamiem pirms biļetes iegādes.

Daudziem spēlētājiem ārzemju loterijas šķiet krietni pievilcīgākās nekā pašmāju varianti, jo piedāvā acij tīkamākus balvu fondus. Jāatzīst, ka ārzemju loterijas šobrīd ir vienīgais variants, ja vēlme laimēt ir mērojama miljonos, bet kā jau minēju iepriekš, jo lielāks balvu fonds, jo mazāka iespējamība uzvarēt un iegūt lielo naudas balvu. Ja ir vēlme izmēģināt savu veiksmi ārzemju loterijās, tad šeit ir 5 lielākās un populārākās loterijas:

 1. Viena no populārākajām loterijām pasaulē ir Amerikas Powerball. Šī ir iecienīta loterija, jo piedāvā vienu no lielākajiem balvu fondiem pasaulē. Pēc tam, kad ir izdevies atrast kā iegādāties biļeti (kas būs grūtā sadaļa no visa, bet tāpat neaizņems vairāk kā 10 minūtes) ir jāmēģina uzminēt 5 skaitļi (69 ir pēdējais pieejamais skaitlis) un viens Powerball papildus skaitlis (26 ir pēdējais pieejamais skaitlis izvēlei). 2016. gadā šis gigants loteriju pasaulē uzstādīja rekordu piedāvājot lielāko laimestu vēsturē- 1.58 miljardus ASV dolāru.
 2. Popularitātes ziņā otrajā vietā ir Mega Millions, kas arī nāk no Amerikas Savienotajām Valstīm. Loterija, kurai piederēja iepriekšējie divi rekordi par lielākajiem naudas laimestiem pasaules vēsturē- 648 un 656 miljoni ASV dolāru.
 3. Trešo vietu godpilni ieņem lielākā loterija Eiropā- EuroMillions. Šī loterija netiek organizēta vienā konkrētā valstī, bet gan vairākās. Spēlēt gribētāji var piedalīties Francijas, Spānijas, Austrijas, Beļģijas, Luksemburgas, Anglijas, Portugāles, Īrijas, un Šveices rīkotajās EuroMillions izlozēs. Balvu fonds vēsturiski ir uzkāpis līdz pat 190 miljoniem eiro.
 4. EuroMillions pēctecis EuroJackpot seko nākamais popularitātes sarakstā visā pasaulē. Balvu fonds vēsturiski ir sasniedzis 90 miljonu atzīmi. Loterija tiek organizēta Horvātijā, Igaunijā, Dānijā, Somijā, Islandē, Vācijā, Itālijā, Latvijā, Norvēģijā, Slovēnijā, Nīderlandē, Zviedrijā un Spānijā. Pēc rīkotāju valstu daudzuma var redzēt, ka šī loterija palēnām iekaro visu Eiropu.
 5. Top 5 noslēdz Itālijas labi zināmā loterija SuperEna Lotto. 2010.gada oktobrī 77 spēlētāju komandai izdevās iegūt 177.7 miljonus eiro, kas tika sadalīts vienādi starp visiem spēlētājiem. Tas, ka šī ir itāļu loterija nebūt nenozīmē, ka to nevar spēlēt citu valstu iedzīvotāji. Gluži pretēji- nopirkt biļeti internetā ir vieglāk nekā uz PowerBall loteriju Amerikas Savienotajās Valstīs. Lai spēlētu SuperEna Lotto ir jāizvēlas 6 pamata skaitļi no 1 līdz 90, katra no šīm izvēlēm maksā 1 eiro. Par papildus 50 centiem ir iespējams spēlēt SuperStar papildspēli, kur jāizvēlas skaitlis no 1 līdz 90, un šis skaitlis var palielināt iespēju gūt lielākus laimestus.

Loterijas ir daudz un dažādas, bet mūsdienās vislielāko popularitāti ir ieguvušas tieši skaitļu loterijas, kas ir viss universālākais veids kā nodrošināt, ka pilnīgi visi spēlētāji saprot spēles principus. Loteriju kultūra var nedaudz atšķirties no valsts uz valsti, bet visus spēlētājus vieno azarts, cerība un nauda.

Lai piedalītos kādā no iepriekš minētajām loterijām ir nepieciešams iegādāties loterijas biļeti. Tas darbojas kā apstiprinājums, ka loterija patiešām ir notikusi un ka spēlētājs pats vēlas piedalīties tajā. Latvijas Republikas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija brīdina par šobrīd ļoti izplatītām krāpnieku shēmām internetā. Visbiežāk tiek izsūtīta telefona ziņa vai e-pasts ar tekstu, ka esat laimējis fantastiskā loterijā vai ka jums ir nomiris kāds attāls radinieks, un jūs saņemsiet mantojumu, vai arī ka ir jāsedz kādas citas izmaksas. Valsts un globālā mērogā ir gandrīz neiespējami atrast vaininiekus un sodīt viņus, tāpēc katram pašam ir jāparūpējas par savu drošību. Katru reizi, kad saņem mistisku ziņu vai e-pastu vērts pievērt uzmanību šādām lietām:

 1. Ja neatceries, ka jebkad esi apzināti piedalījies loterijā, tad šī ziņa noteikti ir daļa no shēmas. Ir vērts mēģināt atcerēties, vai nekad nereģistrēji kādu čeku internetā vai neaizpildīju anketu, kura varētu apstiprināt tavu dalību
 2. Ja ziņā nav nekādas personiskās informācijas, tad drošāk to ir izdzēst uzreiz. Loterijas rīkotājiem noteikti būs pieejams tavs vārds vai numurs no biļetes, kura ir laimējusi.
 3. Noteikti jāpārbauda, no kurienes šis e-pasts nāk. Ja tas ir parasts gmail.com e-pasts vai jebkurš cits zināms serveris e-pastu nodrošināšanai, tad ir ļoti liela varbūtība, ka šī ziņa vai e-pasts ir daļa no krāpšanas shēmas
 4. Ja pamani, ka ziņa ir tulkota ar google translator palīdzību, tad ir vērts ziņas tekstam neticēt. Šajā gadījumā pamanīsi gramatikas un valodas kļūdas. Nopietniem loteriju organizatoriem būs gana līdzekļu, lai noalgotu speciālistu, kurš sazinās ar klientiem, līdz ar to, ja mani, ka e-pasts ir uzrakstīts, izmantojot ļoti vājas latviešu valodas zināšanas, tad netērē savu laiku lasot to
 5. Vienmēr ir vērts nedaudz pameklēt informāciju internetā. Loteriju organizatoriem būtu jānorāda vismaz iestādes nosaukums un adrese. Vienas minūtes darbs pārbaudīt, vai šī informācija ir patiesa
 6. Ja tomēr baidies, ka varbūt šī ir īsta ziņa un nevēlies zaudēt savu laimestu, tad noteikti ir vērts noorganizēt personisku tikšanos, kur tu varētu nodot savu informāciju. Ja šis laimests ir īsts, tad noteikti tev būs jāierodas kādā no organizācijas ofisiem, un šī tikšanās noteikti nenotiktu kādā no kafejnīcām vai līdzīgā vietā. Galvenais ir nesūtīt nekāda veida personīgu informāciju ar e-pasta starpniecību nepazīstamiem cilvēkiem un organizācijām

Loteriju pasaule var kļūt par ļoti mistiku pasaule, galvenais ir atcerēties, ka šis prieks un azarts, ko var gūt no piedalīšanās loterijās nedrīkst kļūt par neatņemamu mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļu. Lai cik ļoti mūsos mīt visiem zināmais fenomens, kas izpaužas kā pārlieku lieka cerība un veiksmes sajūta, ir jābūt reālistiskiem. Spēlētāji nepērk biļetes ar domu, ka neko nelaimēs, bet gluži otrādi, ka iegūs lielo laimestu. Ļoti svarīgi ir atcerēties, ka neesi unikālāks par pārējiem spēlētājiem. Ja vien nav pierādījies dzīvē, ka esi veiksmīgs nekā pārējie, tad nav liela pamata ticēt, ka iegūsi lielo laimestu, kamēr pārējie veiksminieki paliks tukšā. Nav nekas slinks ticēt, ka esi veiksmīgs, bet ir jābūt racionāli domājošiem un jāaptur sevi katru reizi, kad nav izdevies laimēt un gribas nopirkt nākamo biļeti ar domu “Šoreiz vienkārši nepaveicās, bet nākamreiz noteikti viss izdosies”. Šī doma ir ļoti bīstama.

Ar piedalīšos loterijā ir jābūt tikpat uzmanīgiem kā ar viltus ziņām par krāšņiem laimestiem. Diemžēl Latvijā loterijas nav ļoti strikti kontrolētas. Cigarešu un alkohola tirdzniecība, kredītu izsniegšana un pat enerģētikas nozare tiek kontrolēta daudz vairāk kā loterijas, tāpēc katram ir jāparūpējas par sevi un jāspēlē ar prātu, nevis emocijām. Ļoti laba iespēja, kā palielināt savas iespējas laimēt loterijās un reizē būt atbildīgam spēlētājam, ir katru nedēļu vai mēnesi atvēlēt konkrētu naudas summu loterijām, kā arī pievienoties kādai no spēlētāju grupām. Atvēlēt konkrētu naudas summu biļešu iegādei ir ļoti svarīgi, jo tādā veidā zināsi, cik lielu daļu no saviem ienākumiem atvēli loterijām. Kā arī šobrīd arvien populārākas kļūst spēlētāju grupas, tas nozīmē, ka katrs spēlētājs pērk savas biļetes, bet ja kāda no tām laimē, tad laimests tiek dalīts vienādās daļās starp visiem spēlētājiem. Princips ir ļoti vienkāršs, jo vairāk spēlētāju, jo vairāk biļešu, tas nozīmē lielāku iespēju, ka kāda no šīm biļetēm būs laimīgā.